اطلاع رسانیbreadcrumb separatorاخبار و اطلاعیه‌هاbreadcrumb separatorاخبار
چهارشنبه 25 شهریور 1394
تعداد بازدید: 2336
تعداد نظرات: 0

بانکداری اسلامی مسئله بنیادی اقتصاد کشور است

مدیر کل بانک مهر اقتصاد استان قم با آیت اله کعبی عضو مجلس خبرگان رهبری و از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم دیدار کرد.
 

مدیر کل بانک مهر اقتصاد استان قم با آیت اله کعبی عضو مجلس خبرگان رهبری و از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم دیدار کرد.

به گزارش روابط عمومی بانک مهر اقتصاد استان قم، آیت الله کعبی - عضو مجلس خبرگان رهبری  - در این دیدار ضمن تقدیر و تشکر از خدمات بانک مهر اقتصاد گفت: معضل اصلی بانکداری اسلامی که هنوز برطرف نشده، این است که بانک ها تبدیل به بنگاه سرمایه گذاری شده اند و تا زمانی که این نگاه عوض نشود مشکل هم برطرف نمی شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه بانکداری اسلامی از آغاز پیروزی انقلاب تا به امروز به عنوان مسئله ای بنیادی و اصولی برای داشتن یک اقتصاد سالم مطرح است، برلزوم همکاری همه مسئولین، نخبگان، بانک ها و آحاد مردم برای اجرای این مهم تأکیدکرد.

وی با اشاره به اینکه آنچه در بانک ها بر اساس عقود اتفاق می افتد، مخالف شرع نیست و برای راهکارهای شرعی آن فکر شده است، افزود: بانک ها واسطه و وکیل در سپرده گذاری هستند و عموماً تسهیلاتی که به مردم پرداخت می کنند به عنوان قرض یا وام نیست بلکه یک خرید در قالب فروش اقساطی، جعاله، اجاره به شرط تملیک و مشارکت مدنی است و از مسیرهای قانونی هم گذشته است.

آیت الله کعبی با بیان اینکه احدی از فقهاء بر اجرای بانکداری بدون ربا در قالب عقود اسلامی اشکالی وارد نمی کند، اظهار داشت: مشکل ما فضای فکری جامعه است و مردم فکر می کنند تسهیلاتی که از بانک دریافت می کنند به عنوان قرض است در حالیکه با دریافت پول در قالب عقود،  وارد یک عقد و قرار دادی می شوند که باید آن را اجرا کنند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، خاطرنشان کرد: لازم است در موضوعاتی مانند بانکداری اسلامی، دادن وام و تسهیلات در قالب عقود اسلامی، وکالت و مشارکت به مردم آموزش داده شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: بانک ها عموما اقدام به خلاف شرع نمی کنند ولی ممکن است مردم با یک قصد دیگر به بانک مراجعه نمایند و بخواهند وامی برای بر طرف نمودن مشکلات خود دریافت نمایند و یا سرمایه گذاری کنند و انتظار سود داشته باشند.

استاد خارج فقه حوزه علمیه قم خاطر نشان کرد: ضروری است این گونه مشکلات از طریق کمیته هایی از جمله استقرار کمیته های شرعی، آموزش دادن و مشاوره دادن حقوقی و شرعی برطرف گردد.

آیت اله کعبی با اشاره به اینکه بانکداری بدون ربا به معنای بانکداری اسلامی نیست و دو مقوله متفاوت و جدای از هم هستند، ابراز داشت: باید نظریه کارکرد بانکداری اسلامی را برای مردم مشخص کنیم تا بیشتر با شیوه بانکداری اسلامی آشنا شوند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: در بانکداری اسلامی، باید ماهیت بانک و ماهیت پول و اعتبار مورد بررسی قرار گیرد و در این عرصه هم نیازمند به منشور راهبردی هستیم.

آیت الله کعبی با بیان اینکه عقود اسلامی، عقود شکلی نیست بلکه عقود واقعی است، اظهار داشت: عقود مشارکت مدنی و مضاربه ای باید به صورت واقعی و در عمل در بانک ها اتفاق بیافتد تا مشکلات برطرف شود در غیر اینصورت صِرف شکلی بودن دردی را دوا نخواهد کرد.

در ادامه، محمد رضا پاطلا مدیر کل شعب استان - با بیان گزارشی از عملکرد بانک مهر اقتصاد در راستای پیاده سازی بانکداری اسلامی اظهار داشت: تاکنون اقدامات بسیاری مناسبی برای خدمت رسانی از سوی این بانک صورت گرفته است که مهمترین آن بانکداری اسلامی می باشد.

مدیرکل شعب قم گفت: بانک مهر اقتصاد مهمترین راهبرد خود را استقرار عملی و ارائه الگوی بانکداری اسلامی در نظام بانکی کشور می داند و با استفاده از صاحب نظران بانکی و اقتصادی و تعامل مستمر با مسئولین محترم حوزه نمایندگی ولی فقیه در سپاه برای استقرار و نهادینه‌سازی فرهنگ بانکداری اسلامی، اقداماتی موثری را صورت داده است.

پاطلا اظهار داشت: از جمله اقداماتی که بانک مهر اقتصاد در راستای پیاده سازی بانکداری اسلامی انجام داده است می توان به  تهیه و تدوین سند راهبردی استقرار بانکداری اسلامی، ایجاد ساختار بانکداری اسلامی برای اولین بار در نظام بانکی کشور و استقرار کمیته فقهی، تدوین نظام جامع آموزش بانکداری اسلامی کارکنان و ارائه آموزش های تخصصی و کاربردی، تاسیس مرکز تحقیقات بانکداری اسلامی در شهر قم، آموزش ویژه طلاب حوزه های علمیه قم و مسئولین دفاتر مراجع عظام تقلید، راه اندازی کمیته مهندسی شرعی قراردادها بصورت مشترک با دانشگاه امام صادق(ع) و  تهیه و تدوین کتاب استفتائات بانکی به منظور آشنایی مردم با استفتائات مراجع عظام تقلید درحوزه معاملات بانکی اشاره نمود.
A 4
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

طراحی سایت